S hnědou kartonovou krabicí se setkala většina lidí. To, že dokáže být kartonová krabice antistatická může nejednoho nákupčí obalového materiálu překvapit. Jak se pracuje s antistatickou vlnitou lepenkou a čím překonává tradiční hranice, se dočtete v článku.

Antistatická vlnitá lepenka se dá považovat za inovativní materiál v obalovém průmyslu. Díky tomu, že základ zůstává z vlnité lepenky, tedy z papírové buničiny jedná se o ekologickou alternativu k plastovým materiálům. Základem zůstává vlnitá lepenka, která může být v provedení 3VVL (třívrstvá-vlnitá-lepenka) nebo 5VVL (pětivrstvá-vlnitá-lepenka), která je ošetřena antistatickým nátěrem.

Antistatická vlnitá lepenka aplikace

Antistatická vlnitá lepenka se od klasické vlnité lepenky liší antistatickým nátěrem. Speciální antistatický nátěr zajišťuje, aby v balení nedošlo k elektrostatickému výboji. Antistatický nátěr je jednoduše rozpoznatelným pouhým okem, má černou barvu z obou stran vlnité lepenky. Z antistatické vlnité lepenky se vyrábí nejčastěji vnější obal – antistatické kartonové krabice, antistatické mřížky nebo antistatické vnitřní organizéry přizpůsobené tvaru výrobku. Složení kartonové krabice, která je opatřená antistatickou vrstvou je srovnatelná s náročností kartonové krabice. Stejné pravidlo platí i pro vnitřní řešení krabice jako mřížky. Pevnost antistatické vlnité lepenky je ovlivněna výběrem základní vlnité lepenky.

Kde se využívá antistatická vlnitá lepenka

Tato technologie je již roky na trhu a bylo s ní zabaleno nespočet výrobků. Využívá se u elektronických součástek a zařízení, kde je potřeba prevence před vznikem elektrostatického výboje. Využití nalézá i u výrobců iniciačních zařízení. Jedná se o vhodnou alternativu k plastovým obalovým materiálům. Při zaručení podmínek v dodavatelském řetězci je možné například antistatické mřížky využít opakovaně, nedochází u nich k výraznému poškození.

Výhody a nevýhody antistatické kartonové krabice

Výrobky z antistatické vlnité lepenky nesou stejné výhody jako každá vlnitá lepenka. Antistatické krabice mají nízkou váhu, protože antistatický nátěr zvýší váhu lepenky minimálně, rozdíl oproti krabici z běžné vlnité lepenky je neznatelný. Tvarově různorodé, můžete zvolit velikost i konstrukci dle svých představ dle FEFCO katalogu. Ekologie má oproti běžné kartonové krabici menší mínus nicméně stále se jedná o kartonový základ, která je dále možný recyklovat.


O antistatické vlnité lepence je na trhu všeobecně malé povědomí. A je to škoda, protože kartonové krabice nabízí širokou škálu využití. A dokáží se přizpůsobit i tak složitým požadavkům jako je prevence elektrostatického výboje. Neváhejte se na nás s tímto specifickým požadavkem obrátit. Tým Kartonáž TERMIL