Co znamená FEFCO?

Při výrobě kartonových krabic se často používá takzvané FEFCO označení typu krabice. Název FEFCO je akronym z počátečních písmen Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondulé, v překladu Evropská federace výrobců vlnitých lepenek.

Tato federace byla založena roku 1952 v Bruselu a sdružuje 24 národních asociací. Úlohou této organizace je zkoumat ekonomické, finanční, technické a marketingové záležitosti, které jsou předmětem zájmu pro obalový průmysl a analyzovat všechny faktory, které mohou rozvíjet povědomí a image ve spojitosti s balením výrobků do vlnité lepenky.

Kódové označení FEFCO kartonů

Komunikace se zákazníky při výrobě kartonů probíhá častokrát na mezinárodní bázi. Proto společnost FEFCO definovala všeobecně uznávanou klasifikaci s jednotným typovým označením konstrukcí krabic. To pomáhá jak při komunikaci se zákazníkem, tak také znatelně urychluje samotný proces výroby krabic.

Kartonové obaly se dělí na základě konstrukčních odlišností do osmi kategorií. Na označení těchto kategorií používá čtyřmístný kód (například 0201). První dvojčíslí pak představuje název pro skupinu konstrukce. Číselné označení pro jednotlivý typ krabic je následující, přičemž číselné označení 01 jsou kartonové přířezy:

02 - Klopové krabice - jsou sestaveny z jednoho kusu kartonu. Skládají se za pomocí lepidla, pásky či prošití. Jsou dodávány v plochém stavu.
03 - Krabice s víkem - tvořeny z více než jednoho kusu charakterizovány víkem či dnem přes tělo krabice.
04 - Skládané obaly - krabice, které lze rychle a efektivně složit bez použití pásky či lepidla.
05 - Zasouvací obaly - obaly složené z více dílů, které se zasouvají do sebe.
06 - Pevné krabice - obaly složené ze dvou oddělených koncových kusů, přičemž tělo vyžaduje šití či podobnou operaci než je možné krabici použít.
07 - Lepené obaly - krabice složené z jednoho kusu kartonu, které je nutno slepit.
09 - Vnitřní prvky obalů - sloužící k ochraně výrobků před poškozením, jako jsou například vnitřní vložky, podložky, přepážky, děliče a další.

Druhé dvojčíslí označuje specifikaci konstrukce (například klopová krabice s přiléhajícími klopami) . Rozvoj technologií a náročnější požadavky zákazníků v mnohých případech neumožňují použití jen jednoho typu FEFCO konstrukce. Proto se můžete často setkat s kombinacemi různých konstrukčních řešení.


Kartonáž TERMIL s.r.o. nabízí zákazníkům výrobu kartonových krabic jak dle FEFCO katalogu, tak také přímo na míru jeho potřebám a požadavkům. Neváhejte nás s Vašimi požadavky kontaktovat buď na emailové adrese termil@obaly-krabice.cz , či vyplňte poptávkový formulář u daného typu krabic, které požadujete.