Označování vlnitých lepenek při výrobě kartonových krabic.

Složené kartonové krabice vypadají velmi podobně. U většiny se jedná o pravidelný tvar jako je kvádr nebo krychle. Papírové krabice mohou být z jednoho nebo více dílů. Ovšem už při výběru vlnité lepenky pro konkrétní Váš výrobek se může počáteční představa o jednoduchosti zdánlivě běžného výrobku, jako kartonová krabice, rozplynout.

V papírenském slangu se hovoří o počtu vln a o výšce vlny, které jsou alfou a omegou. Z toho důvodu si pojmy počet vln a výšku vlny přiblížíme. Správné zvolení vlnité lepenky, zaručí výrobu kartonových krabic dle Vašich představ. Tak, aby se skloubila optimální váha, pevnost, odolnost papírové krabice pro Váš výrobek.

Výška vlny

Jedná se o zvlněnou vrstvu, kterou vlnitá lepenka obsahuje. Samotná výška vlny zahrnuje spojení dvou důležitých parametrů výšku a rozpětí vlny.
Velikosti horizontální, tedy rozpětí vlny, je vzdálenost mezi počátkem a koncem vlny. Vertikální vzdálenost – výška vlny, je velikost dvou bodů v nejvyšším bodě vlny. Výsledná kombinace velikostí se udává písmeny. Mezi nejčastěji používané patří vlna B, C. Tabulka zobrazuje často používané vlny s udáním jejich výšky v mm.

OznačeníTypTloušťka
AHrubá vlna4,0 - 4.9 mm
BJemná vlna
2,2 - 3,0 mm
CStřední vlna3,1 - 3,9 mm
EMikrovlna1,0 - 1,8 mm

Počet vln

Počítání vln u vlnité lepenky není složitou záležitostí. Jedná se o spočítání jednotlivých vrstev, které jsou vidět při pohledu na řezu vlnité lepenky. Běžně se u vlnité lepenky používá pro zjednodušeni číslice, která udává počet vrstev a zkratku VVL (vrstvá vlnitá lepenka). Vyrábí se 2VVL, 3VVL, 5VVL, 7VVL.

Dvouvrstvá vlnitá lepenka 2VVL

Úplně na začátku než vznikne vlnitá lepenka o určitém počtu vrstev je vždy rovný papír o určité gramáži. K tomu, aby vznikla základní dvouvrstvá lepenka je zapotřebí na rovný papír, který se označuje jako krycí papír, přilepit druhou vrstvu, která je pomocí technologického postupu zvlněná do pravidelných vln. Spojením jedné vrstvy zvlněné a jedné vrstvy rovné (krycí vrstvy) hovoříme jako o dvouvrstvé lepence.

Dvou vrstvá vlnitá lepenka

Třívrstvá vlnitá lepenka 3VVL

U tohoto typu je zvlněná vrstva chráněná z obou stran krycí vrstvou papíru, proto se hovoří o třívrstvé vlnité lepence. Rovné vrstvy mohou být od sebe různě vzdálené, podle výšky vlny. Tím vzniká variabilita pro vhodné zvolení vlnité lepenky, při výrobě kartonové krabice, tak, aby byla odolná a chránila obsah od vnějšího prostředí.

Třívrstvá vlnitá lepenka

U 3VVL se používá výška vlny E, B a C. Kdy vlna 3VVL E tedy mikrovlna má výšku vlny nejmenší. U 3VVL B jemné vlny se výška pohybuje kolem 2 mm. 3VVL C označována také jako střední vlna má z nejčastěji používaného kartonu výšku 3 mm.

Pětivrstvá vlnitá lepenka 5VVL

Stejně jako předchozí kartonové lepenky, se jedná o počet vrstev na průřezu. Konkrétně se jedná o pět vrstev, z toho jsou dvě vrstvy zvlněné a 3 rovné vrstvy. U tohoto typu vlnité lepenky je mnoho kombinací výšek zvlněné vrstvy a tím i konečná výška vlnité lepenky.

Pětivrstvá vlnitá lepenka

Oblíbenost v řadě pětivrstvé vlnité lepenky si našla 5VVL BC, jde o sloučení dvou výškově rozdílných vln a to vlny jemné a střední. V případě 5VVL BE je výsledná vlnitá lepenka nižší ve srovnání s 5VVL BC. Je sloučena mikrovlna a jemná vlna.

Sedmivrstvá lepenka 7VVL

Jedná se o velmi pevnou vlnitou lepenku, která je složena ze 7 vrstev. Obsahuje 3 vrstvy zvlněné a 4 vrstvy rovného papíru. Tento druh je velmi odolný a dokáže ochránit balený výrobek o vysoké hmotnosti.

Sedmivrstvá vlnitá lepenka


Vlnitá lepenka je odolná proti mechanickému poškození díky svému složení, gramáží a také konstrukcí, která se vyznačuje střídáním krycího a zvlněného papíru. Kartonové krabice odolávají vnějšímu poškození, chrání výrobek proti poškrábání a při nárazech při přepravě. Při volbě vlnité lepenky je důležité zohlednit váhu výrobku a způsob přepravy. S výběrem vlnité lepenky Vám pomůžeme tak, aby výsledná krabice odpovídala vašim požadavkům na obalový materiál. Neváhejte nás s Vašim požadavkem kontaktovat na emailové adrese termil@obaly-krabice.cz, nebo vyplňte poptávkový formulář u Vámi zvoleného typu krabice.