FEFCO katalog nabízí rozmanitou kolekci krabic a krabiček různých konstrukčních vychytávek, tak aby byly krabice přizpůsobené právě pro jedinečný nebo docela běžný výrobek. Pro sjednocení a lepší orientaci v říší kartonových obalů byl vytvořen standard označen jako FEFCO katalog, který sdružuje často využívané druhy krabic. V tomto článku se podíváme na nejrozšířenější druh krabice s označením FEFCO 0201.

Klopová krabice FEFCO 0201

Krabice FEFCO 0201 je zařazena do kategorie “02” pod krabice označené jako klopové krabice. Tato skupina krabic je typická právě pro řešení zavírání pomocí klop. Krabice je tvořena obvodovým pláštěm. Dno/víko se skládá ze čtyř proseků, kterým se říká v obalové hantýrce “klopy”. V případě krabice FEFCO 0201 je dno i víko tvořené klopy, které se skládají případně fixují pro získání potřebné pevnosti při manipulaci s krabicí. Klopy, které jsou vnější mají poloviční rozměr než je šířka krabice, díky tomu vzniká typické rozpůlení krabice vedoucí středem dna/víka. Plášť krabice je spojen buď lepidlem (lepené krabice) nebo sponami (šité krabice). Krabici aby držela v 3D tvaru je potřeba složit a zajistit. První možností je sestavení krabice cestou bez lepící pásky tím, že se klopy do kříže složí a vznikne pevné dno. Druhou cestou je složení protilehlých stran klop, nejdříve kratší strany následně delší klopy a zajistit proti otevření pomocí lepící pásky.

Klopová krabice

S tímto druhem se setkáte na každém rohu. Svou oblíbenost si získala nejen rychlostí složení, nízkou cenou, ale i pro širokou škálu použití. Klopová krabice díky své univerzálnosti se používá napříč výrobními průmysly. Své místo si našla i při balení zásilek z e-shopu. Své postavení si drží díky možnosti automatizace balení výrobků, kde balící linky dokáží krabici FEFCO 0201 složit, naplnit výrobky a zalepit. U takových balících linek odpadá potřeba lidské práce.

V kategorii FEFCO 02.. se nabízí nejen řešení FEFCO 0201 ale také varianty, které si pohrávají s možnosti bez víka FEFCO 0200. Při potřebě zesíleného dna stačí délku klop prodloužit na celý půdorys krabice a dostáváme další typ FEFCO 0203. Za zmínku stojí také možnost rychle uzavíratelného víka v jednom kuse a to krabice FEFCO 0212.


Už dávno lidé začali vnímat potřebu vytvářet krabice nejen pro ochranu produktů, stohovatelnost, estetický význam, ale také kvůli zrychlení procesů balení produktů, tak aby na oddělení balení nedocházelo ke zpomalení celého výrobního procesu. Jedním z řešení jsou klopové krabice FEFCO 0201, které se dají velikostně přizpůsobit každému produktu. Pošlete svou poptávku na klopové krabice k nám přes poptávkový formulář nebo na email.

Kartonáž TERMIL s.r.o.