Současným trendem na trhu je personalizace obalů, které pomáhají vytvářet silnější vazbu se zákazníky a zvyšují jejich loajalitu. Jedná se o budoucnost ve způsobu balení produktů pro konečného zákazníka. My se dnes zaměřením na techniku potisku, která s personalizaci obalů dokáže pomocí, jedná se o flexotisk na kartonových obalech.

Flexotisk je stálicí v potisku papíru, dříve byl používán k potisku a tvorbě novin. V dnešní době je stále hojně využíván při potisku kartonových obalů v kartonážích. Jeho úspěch spočívá v dostupné ceně tištěných krabic s dostatečnou kvalitou pro potisk vlnité lepenky. Nabízí potisk vlnité lepenky až se třemi odlišnými barevnými odstíny.

Jak probíhá flexotisk kartonových obalů?

Flexotisk je technika, která je označována jako tisk z výšky, kde je potřeba tisková forma a tisková barva, která je rychleschnoucí. V prvním kroku je vytvořen grafický návrh tisku finální kartonové krabice. Tento návrh se předá k výrobě fotopolymerové tiskové formě a je vyroben tzv. štoček. Barva návrhu z barevného modelu CMYK je převedena do barevného systému Pantone podle, kterého je namíchána tisková barva. Jakmile proběhne popsaná přípravná část je možné se pustit do výroby. V kartonáži jsou různé úrovně strojní vybavenosti, ovšem většinou jsou výroby obsazeny automatizovanými stroji, kde dochází k potisku a výseku současně.

Jak vypadá štoček pro flexotisk?

Štoček je tisková šablona, která přenáší tiskový vzor na karton. Můžeme si jej představit jako velké razítko. Je vyroben z fotopolymeru, který je pružný s velkou životností. Štoček je vždy nasazen při výrobě série krabic a je opakovaně použitelný při další zakázce. Štoček si můžete představit jako plachtu na které je vystouplá grafika, která má být tištěná na Vaše krabice – několikanásobně zvětšená tisková podložka v razítku.

flexotisk kartonových krabic

Jak probíhá přenos barvy na vlnitou lepenku

Barva je umístěna v rastrovém válci, kde je regulované množství tiskové barvy. Barva je z válce vytlačována přes buňky. Pro zajištění stabilní intenzity barvy je množství barvy regulováno stíracím nožem před kontaktem se štočkem. V tiskové jednotce je otočný válec se štočkem, který při kontaktu s rastrovým válcem přenese barvu na povrch štočku a ten následně na povrch tiskové plochy vlnité lepenky. Z tiskové jednotky vychází potisklé archy vlnité lepenky s požadovanou grafikou.


Flexotisk je nestárnoucí technika pro potisk obalů. Jedná se o nejrozšířenější a nejvyužívanější způsob tisku. Výhodou je využití vodou ředitelných barev, které je možné použít i v potravinářství, protože jsou vhodné při kontaktu s potravinou. Jedná se o technologii, která je cenově dostupná. Způsob tisku zaručuje opakovatelnost použití a štoček má dlouhou životnost. Flexotisk nabízí pestrou škálu barevných odstínů dle grafického návrhu. Omezení spočívá v počtu barev, které je tisková jednotka schopna přenést na vlnitou lepenku, jedná se o realizaci jednobarevného až tříbarevného potisku. Poptejte potisk personalizovaných krabic právě u nás v Kartonáži TERMIL