V tomto článku si představíme, co si můžete v kartonáži objednat pod názvem papírový tubus. Vysvětlíme si jak tento druh obalu vypadá a jaké nám přináší výhody. Kde se běžně používá, a kde teprve čeká na objevení pro jeho uplatnění. Může se zdát že se jedná o slovíčkaření, ale budeme v článku uvádět dva pojmy, které je dobré rozlišit již na samém začátku. Jedná se o kartonové tubusy a papírové tubusy.

Kartonový tubus

Kartonové tubusy, tedy krabice ve tvaru tubusu jsou vyrobené z vlnité lepenky. Druh vlnité lepenky je volen dle váhy baleného výrobku nebo skupiny výrobků buď v kvalitě 3VVL (třívrstvá vlnitá lepenka) nebo 5VVL (pětivrstvá vlnitá lepenka). Mají tvar dlouhého a úzkého kvádru.
Kartonový tubus je možné otevírat z úzké části z obou stran. Toto řešení se nabízí pro tvarově podlouhlé výrobky, které nejsou tak křehké aby se mohli při vkládání do krabice poškodit.

V případě, že balíte křehké výrobky dlouhého tvaru a hrozí při balení zlomení nebo ohyb výrobku je vhodné kartonový tubus opatřit otevíráním po delší straně (FEFCO 0471). Uzavírání po dlouhé straně krabice nabízí možnost rychle uzavíratelné složení krabice pouhým založením víka do obvodu tubusu a tím je krabice pevně uzavřená. Kartonový tubus je vhodný také pro sypký/drobný materiál. Stejně tak dobře může sloužit k uložení výrobků ve tvaru válce nebo skupinu výrobků, které je potřeba při transportu ochránit lépe než do stretch fólie.

Kartonový tubus nabízí výhodu stohovatelnosti i přes svůj atypický tvar, kvůli čtyřhrannému tvaru můžete bez fixace skladovat větší množství baleného zboží ať už v regálovém systému ve skladě nebo na pultě prodejce. Pomocí kartonového tubusu dokážete zkrotit i výrobky nebo skupinu výrobků, kterým hrozí díky jejich délce přelomení.

Papírový tubus

Papírový tubus

Můžete se také setkat s označením papírové dutinky nebo papírové trubice. Jedná se o tubus v pravém slova smyslu, protože má dlouhý tvar s kulatým půdorysem. Papírové tubusy jsou vyrobené z lisovaného papíru – hladké lepenky o tloušťce lisovaného papíru 2 mm a více. Tento druh obalu vyniká svou odolností již při tloušťce lisovaného papíru 2 mm a více. Papírový tubus je možné opatřit plastovým/papírovým víčkem a pak se jedná o plnohodnotný obalový materiál.
Papírový tubus chrání výrobky před zlomením i nárazem během přepravy. V případě stohování většího počtu je nezbytná fixace nebo uložení do kartonových obalů.

Papírový tubus se také hodí jako fixační a zároveň ochranná bariéra baleného výrobku. Papírový tubus je vhodné vložit mezi kartonový obal a výrobek, tím docílíte deformační zóny při nárazu během přepravy.
Dalším použití papírového tubusu je uchování a archivace výkresů. Stejně tak dobře může sloužit k uložení výrobků ve tvaru válce nebo skupinu výrobků, které je potřeba při transportu ochránit lépe než do stretch fólie.

Můžete se s ním také setkat v potravinářství při balení např. sypkých směsí jakým může být třeba müsli.

Tubus

Na každý výrobek specifický obal

Na každý výrobek existuje obal. Pokud hledáte řešení pro výrobky, které jsou typické dlouhým tvarem, kruhovým půdorysem nebo se jedná o skupinu drobných dlouhých materiálů/výrobků/potravin pak může být řešením kartonový tubus nebo papírový tubus (dutinky).

Nebojte se experimentovat a odlišit se od konkurence a vyzkoušejte ať už kartonový tubus nebo papírový tubus v gastro průmyslu třeba na láhve s vínem. Napište nám a my Vám rádi poradíme, zda je pro Váš výrobek právě zmíněný kartonový obal tou správnou volbou.