Lepenkové krabice můžete poptat v kartonáži, protože se jedná o sortiment, který přímo spadá do jejich portfolia. Co si představit pod pojem lepenka si vysvětlíme v následujícím článku.

Lepenkové krabice mohou být vyrobené z hladké lepenky nebo z vlnité lepenky. Začněme pěkně od začátku a to tím co je vlastně lepenka. S pojmem lepenka se setkáte nejen v obalovém průmyslu, ale také ve stavebnictví. Lepenka je obecně vnímána jako plošný materiál vytvořen z více vrstev, které jsou spojené lepením. V oblasti kartonáže hovoříme o lepence, která vzniká z hlavní části smícháním papírové buničiny se škrobovým lepidlem. Lepenka vyrobená z papírové buničiny se dělí na hladkou lepenku a vlnitou lepenku.

  • Hladká lepenka představuje papír s velkou plošnou hmotností. Jednotlivé buněčné vlákna jsou silně nahuštěná a vzniká pevnostně silný plát papíru/lepenky. Tento druh lepenky je lisován do jedné vrstvy o různé síle dle finálního použití. Hladká lepenka se nabízí ve vysoké kvalitě s minimem hrubých nečistot. Využívá se k vazbě knih, výrobě papírovým tubusům i krabic.
  • Vlnitá lepenka je vyrobená ze dvou až sedmi vrstev. Střídá se hladká rovná lepenka s hladkou zvlněnou vrstvou, které jsou spojené. Vlnitá vrstva zvětšuje deformační zónu a tím pomáhá tlumit náraz při manipulaci s krabicí. Platí čím více vrstev tím vyšší pevnost a odolnost proti nárazu.

Lepenkové krabice

Lepenkové krabice vyrobené z vlnité lepenky jsou označovány jako krabice, kartony, papírové krabice. Jedná se o to samé jen s jiným slovním vyjádřením. Lepenkové krabice a kartonové krabice jsou ve svém vyhotovení naprosto totožné. Z toho důvodu je při jejich výběru potřeba dbát na zvolení odpovídající pevnosti 2VVL, 3VVL, 5VVL nebo vysoce pevnostní 7VVL. Následně stačí vybrat konstrukci a výroba lepenkové krabice může proběhnout.

Kartonáž TERMIL se specializuje na výrobu lepenkových krabice z vlnité lepenky. Možné je také poptat výrobky z hladké lepenky jako jsou proložky a lepenkové tubusy. Ať už budete používat lepenkové krabice nebo kartonové krabice, my Vám budeme rozumět.