Jaké jsou aktuální trendy v obalovém průmyslu? V následujícím článku Vám nabízíme rychlý a srozumitelný přehled současných trendů v designu obalů s ohledem na ekologii a udržitelnost obalových materiálů.

Aktuálně na trhu s obalovým materiálem rezonuje používání recyklovatelných materiálů a optimalizace jejich množství. Lze pozorovat odklon od jednorázově použitelných plastových obalů ve všech podobách. Plastové obaly nahrazuje papír a vlnitá lepenka, která splňuje podmínku 100% recyklovatelnosti.

Aktuální trendy v obalovém průmyslu nabízíme v následujících šesti krocích.

 1. Vnější obalový materiál/ kartonová krabice – trendem je snižování gramáže krabic a hledání balance mezi pevností a odolností krabice vs minimální váhy krabice a tím snížení množství použitého materiálu. 
 2. Vnitřní výplň krabic – zde existuje více strategií a záleží jak moc inovativní chcete být.
  • Nahrazení plastových výplní papírovými.
  • Krabice přesných rozměrů -prevence doplňkových výplní. 
  • Vnitřních řešení krabice na míru – pomoci ochranných rohů, mřížek zaručení fixace výrobku v kartonové krabici.
 3. Vnitřní balení dílčích komponent výrobků – nahrazení plastových jednorázových sáčků za papírové sáčky např. pro drobné součástky obsažené v balení.  
 4. Papírová páska na uzavření krabice – při uzavírání krabice lepící páskou jsou preferované papírové pásky, které mají stejnou odolnost jako průhledné plastové pásky.
 5. Papírové vázací pásky – určené k páskování palety nahrazují masově používané plastové pásky. Papírové vázací pásky jsou vysoce odolné proti roztržení.
 6. Odstranění kompozitních materiálů – celkově se upouští od materiálů, které jsou složené z více než jednoho druhu materiálu a to z důvodu obtížné recyklace. Jednodušší je recyklovat čistý papír, nežli papír, který je opatřen ochranným plastem z obou stran.

Trendy v obalovém průmyslu


Hledání řešení pro optimalizaci obalového materiálu má budoucnost. Pokrok a snaha vedoucí ke zvýšení využití udržitelných materiálu v obalovém průmyslů stále sílí. Kartonové krabice byly a stále zůstávají 100% recyklovatelné, což jsou jejich nesporné výhody v cestě udržitelnosti, recyklace a snižování uhlíkové stopy. Hledání cest ke snižování spotřeby materiálu, ale zároveň zachování pevnosti a odolnosti krabice, je správnou cestou, která vede k prevenci před plýtváním přírodními zdroji. My v Kartonáži TERMIL s.r.o. věříme v budoucnost kartonových krabic. Pokud to máte stejně obraťte se na nás, rádi Vás ve Vaší cestě podpoříme.

Tým Kartonáže TERMIL s.r.o.