Společnost se s kartonovou krabicí setkává dnes a denně. Většina lidí má znalost, že je kartonová krabice vyrobená z vlnité lepenky. Málokdo už se zabývá jak je krabice spojená, přitom se jedná o zajímavý výrobní proces, který si zaslouží pozornost. Z toho důvodu se dnes zaměření na lepený spoj, který zahrnuje velkou skupinu kartonových obalů, kterou můžeme označit jako lepená kartonová krabice. Lepená kartonová krabice je na českém trhu dominantně zastoupená.

Lepená kartonová krabice se záložkou ze skupiny  FEFCO 02

Masově zastoupeným typem krabice na trhu s obalovým materiálem je kartonová krabice s označením FEFCO 0201 – klopová krabice. Lepená kartonová krabice tohoto typu je tvořena pláštěm, který je opatřen záložkou, která je k obvodu krabice připočtena a slouží jako funkční prvek pro slepení krabice. Lepidlo se nanáší na záložku a založí se pod plášť kartonové krabice. Zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o jednobodové lepení, byť záložka je adekvátně dlouhá vůči velikosti krabice, aby odolala a krabice zůstala po celou dobu slepená. Lepený spoj při pohledu zvenčí není viditelný. Záložka je skrytá uvnitř kartonové krabice. 

Výhodou lepeného spoje u tohoto typu lepené kartonové krabice je vysoká pevnost spoje, kde se nemusíte bát jeho poškození ani v případě vyšších hmotností výrobků. Další výhodou je, že lepený spoj je šetrný k balenému produktu tzn. nedochází k poškození/poškrábání povrchu Vašeho výrobku, který je do krabice vkládán.

Lepená krabice

Lepená krabice FEFCO 0201 pohled na lepenou záložku

Lepený tvarový výseky ze skupiny FEFCO 07

Z pohledy výroby kartonové krabice se jedná o složitější kartonové krabice. Většinou jsou tvořeny samosvorným dnem což při výrobě krabice a samotném lepení krabice představuje vícebodové lepení. Vícebodové lepení si lze představit, že se nanáší lepidlo na záložky na více místech během toho jak je krabice ohýbána. V případě, že byste si tento typ krabice chtěli slepit až u Vás ve výrobě, bez nadsázky můžeme říct, že bez strojního vybavení se jedná o akrobatický výkon. Z toho důvodu je v kartonáži tento typ tvarových výseků lepen na průmyslových lepících strojích. Krabice je při průchodu strojem průběžně ohýbána a lepena na několika místech podle složitosti konstrukce. K zákazníkovi se pak dostane složená krabice, kterou pomocí tlaku v protilehlých rozích velmi elegantně složí do podoby krabice. Tento druh krabice je označován jako lepený výsek, který spadá do skupiny FEFCO 07.

Výhodou tohoto typu lepeného tvarového výseku je nízký čas při skládání krabice před balením finálního produktu. Pevnost lepeného spoje, který se stává neviditelným a přitom odolným.


Lepená kartonová krabice je aktuálně nejpočetnější skupinou na trhu. Nahradily dříve vyráběné šité kartonové obaly. Šitý spoj je vhodný pro skupiny jednoduchých kartonových obalů, ale i tam hraje prim lepený spoj. V oblasti složitějších konstrukcí kartonových krabic jako kartonové krabice se samosvorným dnem nemá lepený spoj doposud konkurenci. Dnes jsou na trhu specializovaná lepidla na vlnitou lepenku z toho důvodu lepené krabice jsou odolné ve spojích. Nabízíme lepené kartonové krabice všech konstrukcí na míru dejte nám o Vašem požadavku vědět na náš email. Kartonáž TERMIL s.r.o.