Tentokrát se podíváme na kartonplast, který je označován jako moderní materiál. Pro své pozitivní vlastnosti může za určitých okolností sloužit jako alternativa papírového kartonu. Tento článek Vám dá odpovědi na otázky, které jste chtěli už dávno znát.

Pod jakými názvy se lze setkat s kartonplastem?

Běžně se hovoří o kartonplastu, ale můžeme se setkat s pojmenováním jako plastový karton, dutinkový polypropylen nebo komůrkové desky.

Lze kartonplast přirovnat k nějakému dlouhodobě existujícími materiálu?

Karton plast je moderní obnovou vlnité lepenky. Jsou si podobné strukturou i vyráběnými produkty. Plastové kartony jsou tvořeny dvěma krycími vrstvami, mezi kterými je umístěná pravidelně zvlněná část neboli žebroví. Komůrkové desky stejně jako u klasické vlnité lepenky mohou být ve variantě tří, pěti a sedmi vrstvé.

Z čeho je kartonplast vyroben a jak se vyrábí?

Výroba se provádí z polypropylenového (PP) granulátu, který vstupuje do procesu jako hlavní surovina. Výroba plastového kartonu probíhá extrukcí neboli vytlačováním taveniny plastu přes profilovací zařízení.

Jaké produkty se z tohoto materiálu vyrábí ?

Kartonplast se využívá k výrobě přepravek, přepravních boxů které je možné doplnit vnitřním řešením jako jsou mřížky nebo proložky.

Na jaký účel je vhodné kartonplast použít?

Dutinkový polypropylén vyniká svou odolností proti opotřebením, díky tomu je vhodný pro opakované použití. Vhodný je i pro nezávadný styk s potravinou. Přepravky mohou přijít do kontaktu s vodou, je možné je i umývat. Materiál dobře odolává teplotním podmínkám v rozsahu -30°C až 75°C a to opakovaně. Jeho trvanlivost se prokazuje i při styku s chemickými látkami.

Jedná se o ekologický materiál?

V základním provedení je kartonplast plně recyklovatelný. Kartonplast v současné době splňuje předepsané legislativní normy pro oblast životního prostředí vydané Evropskou unií.

Vyniká kartonplast nějakými výhodami nebo nevýhodami?

Výhodou jsou vlastnosti materiálu, který je pružný, lehký, odolný, pevný a zdravotně nezávadný jak pro uložený obsah tak také pro okolí. Odolává vlhkosti, teplotě, UV záření a povětrnostním podmínkám.

Nevýhodou je násobně vyšší pořizovací cena oproti kartonu z papíru. Kartonplast se řadí k nevratným obalům.

Vyrábí se barevné kombinace kartonplastu?

Základní barevnou škálou je transparentní, bílá, černá, šedá, modrá, ale vyrábí se i v zelené, červené, žluté a stříbrné.

V čem se mohou jednotlivé kartonplasty lišit ?

Odlišnost na první pohled kromě barevnosti spočívá především v gramáži jednotlivých kartonplastových přířezů a síle materiálu. Plošná hmotnost se pohybuje mezi 250 – 2 200 g/m2 . Tloušťka je mezi 2 -11 mm.

Nabízí kartonplast možnost potisku?

Jedná se o potisknutelný materiál a to za použití technologie sítotisku nebo flexotisku.

Je možné naleznout speciální formy?

Kartonplast lze povrchově upravit přidáním netkané textilie pro dosažení látkového vzhledu pro plastové boxy, které je možné využít k dekorativním účelům. Na plastový karton je možné aplikovat antistatickou vrstvou s dlouhodobým nebo krátkodobých efektem. Vylepšení vzhledu je také možná formou kašírování.

V jakých oborech kartonplast nachází uplatnění?

Použití kartonplastu jde napříč různým odvětvími. Pro jeho antistatickou úpravu si našel oblibu v elektrotechnickém průmyslu, kde do něj balí elektrostatické produkty. Díky jeho mnohonásobném použití je uplatňován v automobilovém průmyslu. V potravinářském průmyslu je ceněn kvůli zdravotní nezávadnosti a možném styku s potravinou. Využívá se ve farmacii i na zdravotnický odpad v lékařství. Díky chemické odolnosti proti působení kyselin a zásad se jako obalový materiál používá i v zemědělství a chemickém průmyslu. Plastové krabice se využívají k přepravě a skladování v dalších odvětvích jako stavebnictví atd.


Pomocí 12 otázek a přehledných odpovědí jsme shrnuli základní informace o plastovém kartonu. Zvažte, zda je u Vaší společnosti potenciál jeho využití. V případě zájmu nás kontaktujte na emailu.